تبلیغات
ترک گناه

ترک گناه
امام علی (ع): توبه و بازگشت به خدا واجب است و ترک گناهان از آن واجب تر 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نثار گل روی مهدی چندتا صلوات حاضری بفرستی؟


در این پست قصد دارم درباره ترک گناهی صحبت کنم که خیلی از ما انسان ها آن را اصلا گناه به حساب نمی آوریم و یا حرمت آن را بسیار سبک و ناچیز میدانیم، کدام یک از ما میتوانیم روزمان را شب کنیم بدون این که دروغی بگوییم؟ کدام انسانی هست که دروغ گفتن را لازمه زندگی در جامعه نداند؟ کدام یک از ما حاضریم حتی در شرایطی که به ضرر ماست، از گفتن دروغ بپرهیزیم؟ ...

حقیقت این است که دروغ  از لحاط اخلاقی گناهی کبیره است و به لحاظ شرعی از حرام های مسلم شریعت می باشد. در اسلام نیز به شدت از آن نهی شده، چرا که زمینه ساز پیدایش و ظهور همه شرهاست.

دروغ از دیدگاه قرآن و معصومین

امام حسن عسکری در این زمینه در طی روایتی فرموده است: تمام خباثت ها در خانه ای قرار دارد و کلید آن خانه، دروغ است. دروغ آدمی را از جرگه اهل ایمان خارج و در زمره اهل کفر و نفاق وارد می نماید و بازتاب سوء فراوان بر نفس، روح و شخصیت انسان دارد. امام صادق (ع) فرمودند: دروغ همانا باعث خرابی ایمان می شود. قرآن کریم نیز در این باره فرموده است: نها کسانی دروغ می گویند که ایمان ندارند (نحل، آیه 105 ) و نیز در آیه ای دیگر فرموده است: دل های ایشان دچار بیماری نفاق می شود تا روزی که او را ملاقات نمایند، به خاطر خلف وعده با خداوند و به خاطر دروغ گویی (توبه، آیه 78). حضرت محمد (ص) فرمودند : در پی راستی و راستگویی باشید ، اگرچه فکر کنید که مایه هلاکت است ، در صورتیکه راستگویی موجب نجات است و از دروغگویی پرهیز کنید، اگرچه فکر کنید دروغگویی عامل نجات است ، در صورتیکه آن مایه هلاکت و نابودی است. سه چیز است که در هرکس باشد منافق است اگرچه روزه بگیرد و نماز بخواند و حج و عمره هم انجام بدهد و بگوید من مسلمان هستم: 1. کسی که وقتی سخن می گوید دروغ بگوید. 2. هنگامی که وعده ای بدهد تخلف ورزد. 3. وقتی امین شمرده شود خیانت کند. خیانت بزرگی است که به برادرت سخنی گویی و او آن سخن تو را تصدیق کند در حالی که تو به او دروغ می گویی. مولا علی (ع) فرمودند: دروغگو با دروغ خودش سه چیز به دست میآورد: 1.خشم الهی بر او 2.اهانت به خودش از طرف مردم 3. سرزنش و نکوهش فرشتگان نسبت به او. مردی خدمت پیامبر (ص) رسید، عرض کرد نماز نمی خوانم و عمل منافی عفت انجام می دهم، دروغ هم می گویم! کدام را اول ترک گویم؟! پیامبر (ص) فرمود: دروغ را، و در محضر پیامبر (ص) تعهد کرد که هرگز دروغ نگوید، هنگامی که خارج شد، وسوسه های شیطانی برای عمل منافی عفت در دل او پیدا شد، اما بلافاصله فکر کرد که اگر فردا پیامبر (ص) از او در این باره سوال کند، اگر بگوید چنین عملی را مرتکب نشده دروغ است و اگر راست بگوید حد بر او جاری میشود، و همین گونه در رابطه با سایر کارهای خلاف، این فکر و ترک دروغ، سرچشمه ترک همه گناهان او گردید.

(البته آیات و احادیث بسیاری در رابطه با حرمت و کبیره بودن دروغ وجود دارد ولی من به همین ها بسنده کردم.)

دروغ با انگیزه های فراوان، همچون دشمنی، حسادت، تأمین منافع دنیوی، طمع و یا عادت انجام می شود، ولی مهمترین عامل آن ضعف نفسانی است، به عبارت دیگر دروغ کار آدم های ضعیف و ترسو است و انسان قوی و شجاع دروغ نمی گوید؛ زیرا که نیازی به استفاده از این روش غلط ندارد. اصولا چرا باید انسان مرتکب خطا و خلافی بشود و سپس بخواهد برای این که مورد سرزنش دیگران قرار نگیرد، دچار خطای بزرگتر و گناه عظیم تری همچون دروغ گردد؟ آیا پسندیده تر آن نیست که آدمی رفتار روزانه خویش را به نحوی تنظیم نماید که مجبور به دروغ گویی نگردد؟ البته دروغ از گناهانی نیست که هیچ گونه مورد استثنایی نداشته باشد و تمام مصادیق آن، همچون مصادیق «ظلم» قبیح و حرام باشد. گاهی برخی از مصادیق دروغ در شرایط خاصی جایز و بلکه واجب می شود، مانند نجات جان مسلمان از کشته شدن و یا اسیر گشتن، حفظ مال و آبروی مؤمن، اصلاح نمودن میان مردم و ایجاد صلح و دوستی، فریب دشمن و غلبه بر او در جنگ ها و کسب رضایت و خشنودی همسر، که البته در همین موارد نیز بهتر است در صورت امکان توریه نماید، یعنی به گونه ای سخن بگوید که دروغ محسوب نشود، زیرا دروغ در هر صورت بازتاب ناهنجاری بر روح و شخصیت او خواهد داشت و جرئت او را بر دروغ گویی خواهد افزود اما «دروغ مصلحتی» به معناى رایج نزد مردم - كه در واقع «دروغ منفعتی» است ـ حرام است. موارد جواز دروغ در اسلام مشخص است؛ از جمله آنها وجود مصلحت اهم (مثل حفظ جان مؤمن و یا رفع نزاع بین دو مسلمان) است. در مورد دروغ منفعتی باید خدمت شما عرض کنم که خود خداوند در قرآن کریم فرموده که «هرکس تقوای الهی پیشه کند و از انجام گناه به ما پناه بیاورد، ما او را کمک خواهیم کرد»، مثلا برای بنده حقیر و گناهکاری مثل من پیش آمده که بعد از انجام کاری به این فکر کنم که اگر کسی درباره آن از من بپرسد، من مجبورم با وجود کراهتی که دارم، باز هم راستش را بگویم، اما خداوند شرایطش را جوری برایم قرار داد که مجبور به گفتن حقیقت نشدم و از طرفی دروغ هم نگفتم.

موارد جواز دروغ

‏دروغ در اسلام بلکه تمامى ادیان الهى حرام است، ولى در مواردى که مصلحت دروغ گفتن بیشتر از مفسده آن باشد، دروغ حرام نیست، بلکه در برخى موارد واجب است. در این گونه موارد، دروغ، مصلحت‏آمیز نام گرفته است؛ از جمله موارد آن:

اصلاح بین مردم

دفع شر ظالمان

دروغ در حال ضرورت

اگر انسان در شرایطی قرار بگیرد که وظیفه اش دروغ مصلحت آمیز باشد، اگر راست بگوید گناه كرده و هر فسادى به وجود بیاید او مسؤول است!

موارد بسیارى نیز وجود دارد که به عنوان دروغ مصلحت‏آمیز در بین مردم شناخته مى‏شود، اما در واقع چنین نیست، مثلاً کسى به خاطر مصلحت فردى خود و منافع شخصی وکارهای جزیی دروغ مى‏گوید.
آن چه نزد عوام متداول است و آن را دروغ مصلحتى مى نامند که مصلحت شخصى خودشان است، دروغ واقعى و حرام بوده و داراى آثار خود است و مصلحت اندیشى موجب عذر نخواهد بود.

بنا براین ، دروغ ذاتاً كار فوق العاده بدى است و بسیارى از مشكلات و بدبختى ها و نابسامانى هاى اجتماع كنونى ما بر اثر همین دروغ است. در بعضى از بیاناتى كه از ائمّه اهل بیت (علیهم السلام) رسیده، دروغ را كلید سایر گناهان شمرده اند!

پس بیایید از همین امروز این گناه کبیره را نیز که کمتر مورد توجه قرار گرفته، ترک کنیم و از دروغ های منفعتی که قبلا گفته ایم توبه کنیم و سعی در جبران مافات داشته باشیم.

دعا برای گناهکاران نادمی چون من را هم فراموش نکنید...

منابع: porseman.org و ahadith.ir

برچسب ها: ترک دروغ، دروغ از دیدگاه فرآن، فلسفه حرمت دروغ، جواز دروغ گفتن، دروغ از دیدگاه معصومین، عواقب دروغ گویی، حرمت دروغ،
[ یکشنبه 25 اسفند 1392 ] [ 03:14 ق.ظ ] [ گناهکار نادم ]

jocelynhassinger.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 03:26 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article
writer for your weblog. You have some really good posts and I believe I
would be a good asset. If you ever want to
take some of the load off, I'd really like to write some material
for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an e-mail if interested. Kudos!
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:52 ق.ظ
After going over a few of the blog articles on your blog, I seriously like your technique of writing
a blog. I book marked it to my bookmark website list
and will be checking back soon. Please visit my website
too and let me know how you feel.
BHW
پنجشنبه 10 فروردین 1396 06:38 ب.ظ
Thanks for finally writing about >ترک گناه <Loved it!
ناهیده
چهارشنبه 6 فروردین 1393 06:30 ب.ظ
سلام وب خوبی دارید.ممنون از مطالب خوبتون.موفق باشید.
امیدوار به رحمت الهی
یکشنبه 25 اسفند 1392 04:14 ق.ظ
السلام علی من اتبع الهدی

امام محمدباقر علیه السلام:
دروغ، ویران کننده ی ایمان است.
(توجه فرمایید که فرموده ویران کننده. نه اینکه فقط یک آسیب کوچک برساند.)

انسان دروغگو چنان بوی متعفنی از دهانش ساطع می شود که فرشتگان را از خود دور می کند و دورشدن فرشتگان به معنای کاهش روزی و برکت است.

سپاسگزاراز یادآوریهای خوب شما
سلامت باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سوره نساء آیه ۳۱: ﴿إِنْ تَجْتَنِبُوا كَبَائِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَیِّئَاتِكُمْ وَ نُدْخِلْكُمْ مُدْخَلًا كَرِیمًا﴾ «اگر از گناهان بزرگی كه از آنها نهی می‌شوید دوری گزینید، گناهان كوچكتان را از شما می‌زداییم‌ و شما را در جایگاهی ارجمند و پركرامت در می‌آوریم.»
این وبلاگ جهت آگاهی و بیداری شما جوانان عزیز نوشته شده و تمامی مطالب آن، از منابع معتبر مذهبی، علمی و پزشکی برداشته شده اند. در ضمن شما میتوانید برای ارسال فایل های مربوط به این مبحث، از قبیل فیلم ها و عکس های تاثیرگذار، متن و... با ایمیل javantej10@gmail.com تماس بگیرید تا با نام خودتان در وبلاگ درج شود و به این ترتیب ما را در این راه یاری کنید و اجر خود را از خدای متعال بگیرید.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :